هم سنگ و هم شأن کدام است?? - بسیج دانشجویی شهید شاهچراغی

هم سنگ و هم شأن کدام است??

ازدواج

هم سنگ و هم شأن کدام است؟ ممکن است یکی بیاید خواستگاری دخترمان، هم شأن ما نباشد ، هم شأن را بشناسیم ، هم شأن را معرفی کردند برایمان ، معین کردند ، فرمودند: «المؤمنَ کُفو المُؤمنة » مومن هم شأن مومن است ، مگر آنی که خدای نکرده خواستگار دخترتان می آید مومن نباشد ، آن یک حرف دیگر ، اما اگر مومن است ، هم شأن دختر شماست ، زشت است باشد، بی پول است باشد ، پدرش اسم و رسم ندارد باشد ، شغل زیاد پول در بیاور ندارد نداشته باشد .
شما هم که میروید خواستگاری دختر برای پسرتان آن دختر مومن را وقتی پیدا کردید ، آن خوب است، آن کفو است، خیلی زیبا نیست نباشد، تحصیل کرده نیست نباشد، پدرش اسم و رسم ندارد نباشد ، ثروت ندارد نداشته باشد ، جهاز نمی آورد نیاورد ، آنی که ملاک هست ، هیچ کدام از این ها نیست ، فقط ایمان و پاکدامنی و امانت و صدق است ؛ اینها را تحقیق کنید البته .
اینی هم که شنیدید می گویند خانواده ، منظور خانواده ی اسم و رسم دارِ نمیدانم آنچنانی نیست ، خانواده شأن دار اجتماعی نیست ، خانواده متدین است ، یک وقت، یک مرد باربر حمال مومنی دختری دارد، دختر او را باید گرفت، هیچ اشکالی ندارد.
اینی که بعضی میگویند که آقا باید خانواده شریف باشد، بله باید شریف باشد اما خانواده شریف کدام است؟ آن خانواده ای است که پدر و مادر آن خانواده مومنند، امینند، صادقند، آدم های خوبی اند، سالمند .
یک روایتی دارد که پیغمبر فرمود: «إِیّاکُمْ وَ خَضرَاءَ الدِّمَن» یعنی مبادا سراغ سبزه های گلخن بروید . [پیغمبر ]فرمود : سراغ سبزه ای که توی کثافتخانه می روید نروید ، پرسیدند که سبزه ای که توی کثافتخانه می روید چیه؟ فرمود : آن دختر زیبایی که در خانواده بد زندگی میکند سبزه است مثل سبزی مثل یک نبات که از زمین می روید ، مثل یک گل است ، اما گلی است که در آنچنان سرزمینی می روید ، به درد نمیخورد، رهایش کنید مگر اینکه همونطور که گفتیم خود دختر غیر از خانواده اش باشد، با پدر و مادرش فرق داشته باشد ، آن وقت خیر اشکال ندارد، خیلی هم خوب است .

  

همچنین ببینید

حضور سیاسی و اجتماعی حضرت زهرا سلام الله علیها

حضور اجتماعی و سیاسی حضرت زهرا (س) در جامعه با رعایت شئونات حجاب و عفاف ...

یک دیدگاه

  1. خیییییلی خوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*