آیا گرانی شدن بنزین به نفع قشر اکثریت مردمی است یا خیر؟ - بسیج دانشجویی شهید شاهچراغی

آیا گرانی شدن بنزین به نفع قشر اکثریت مردمی است یا خیر؟

محمد سهرابی مدیر گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور به مناسبت گرانی بنزین یادداشتی نوشت :

اطلاعیه ای که دیشب شرکت ملی‌ پخش فرآورده های نفتی صادر کردهمه مردم کشور را به شُک فرو برد. البته سهمیه بندی کردن بنزین از قبل هم قابل حدس زدن بود اما آنچه که مهم است این می باشد که آیا گرانی شدن بنزین به نفع قشر اکثریت مردمی است یا خیر؟
در وهله اول نگاهی به قیمت بنزین در کشورهای همسایه می اندازیم:
ترکیه به عنوان گرانترین عرضه کننده بنزین در کشورهای همسایه،هر لیتر بنزین خود را ۱۶۶۶۰تومان(معادل۱/۲۳دلار) می فروشد.
ارمنستان بعد از ترکیه هر لیتر بنزین را ۱۵۹۳۰ تومان(معادل۱/۱۸دلار) عرضه می کند که دومین رتبه را در کشورهای همسایه بعد از ترکیه دارد.بقیه همسایگان به قبیل زیر است:
افغانستان۱۰۱۲۵(معادل۰/۷۵دلار) پاکستان۹۴۵۰تومان(۰/۷دلار) و ترکمنستان۵۸۰۵تومان(۰/۴۳دلار)
این امار نشان می دهد که کشور ما ارزانترین عرضه کننده بنزین در خاورمیانه و دومین رتبه قیمت بنزین را در جهان دارد(هر لیتر ۱۰۰۰تومان)این در حالی است که تولید بنزین طبق قیمت پایه فوب خلیج فارس ۴۷سنت، چیزی حدود ۶۱۱۰تومان و با احتساب هزینه های توزیع آن حداقل ۷هزار تومان با قیمت ارز آزاد برای دولت آب میخورد و این یعنی دولت به ازای هر لیتر ۶هزار تومان و با احتساب مصرف ۹۱ میلیون لیتری سالانه حدود۲۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می کند که بررسی های اتاق بازرگانی نشان می دهد میزان یارانه ای که دولت به دهک های بالای درامدی با انرژی ارزان پرداخت می‌کند،۲۵ برابر دهک های پایین درآمدی است.
در حال حاضر تقریبا ۷۰میلیون نفر ماهی ۴۵هزار و ۵۰۰تومان یارانه نقدی دریافت می کنند. این میزان(یارانه ۲۰۰هزار میلیاردی عرضه بنزین) معادل ۵برابر یارانه نقدی تمام مردم ایران درسال است.
دولت در نظر دارد با لیتری ۳۰۰۰تومان کردن بنزین و کاهش یارانه ای که به بنزین اختصاص داده مابقی تفاوت را صرف دهک درآمدی پایین کند مسلما این اندیشه به نفع قشر اکثریت جامعه است البته به شرط و شروطها:
ابتدا اینکه این هزینه ها باید وارد سبد خانوارها شود و ضریب بخش های مختلف مثل پوشاک، بهداشت و درمان،مسکن،تحصیل و اموزش و … را افزایش دهد
دوم اینکه یکی از اهداف انقلاب اسلامی،بهبود توزیع درآمدها و کاهش شکاف طبقاتی است.رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها بر لزوم اتخاذ سیاست هایی که به بهبود عدالت اقتصادی بینجامد،تاکید کرده اند و دهه چهارم انقلاب را دهه پیشرفت و عدالت نامگذری کردند واگه سهمیه بندی بنزین نقشی را در این زمینه داشته باشد انجام آن به صلاح جامعه است

همچنین ببینید

یادداشت /علیرضا نیک جو بررسی لزوم وحدت مسلمین و مساله قدس

علیرضا نیک جو مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز و دبیر مجمع بسیج ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*