یادداشت /علیرضا نیک جو بررسی لزوم وحدت مسلمین و مساله قدس - بسیج دانشجویی شهید شاهچراغی

یادداشت /علیرضا نیک جو بررسی لزوم وحدت مسلمین و مساله قدس

علیرضا نیک جو مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز و دبیر مجمع بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور استان فارس در یادداشتی به مناسبت روز جهانی قدس به بررسی لزوم وحدت مسلمین و مساله قدس پرداخته است.

قرآن؛ پیروان خود را به لطیف‏ترین مهر و دوستى و زیباترین مساوات رهنمایى کرده است

در قرآن برای اتحاد امت اسلامی، آیین برادری به عنوان گزاره مهم وحدت‌آفرین، مطرح گردیده است. مراد از وحدت و اخوت اسلامی که در منابع و متون دینی بیان شده، آن وحدتی است که بشریت را به سوی خدای واحد و هدف واحد سوق دهد. قرآن با جمله کوتاه ( اِنَّمَا الْمُوْمِنُونَ اِخْوَهٌ ) [۱] ، پیروان خود را به لطیف‏ترین مهر و دوستى و زیباترین مساوات رهنمایى کرده است.

مقوله استکبارستیزی و گفتمان حمایت از مظلومان، برگرفته از آیات وحدت بخش اخوت و برادری در قرآن است، پس اگر دشمنان اسلام متعرّض امت اسلامی گردند، ضرورت مواجهه و مقابله امت اسلامی با دشمنان اسلام، بیش از پیش آشکار می‌گردد، پیامبر اسلام (ص) فرمود: «هم ید على من سواهم؛ [۲] مسلمانان مشت واحدى هستند بر مغز بیگانه». همچنین ایشان می‌فرماید: «مسلمانان مانند یک پیکرند، اگر عضوى را دردى به هم رسد، اعضاى دیگر کمک کنند، تا درد از عضو دردمند برطرف شود». [۳] بنابراین اتحاد امت اسلامی، برگرفته از آموزه‌های قرآن کریم و سیره نبوی است و مسلمانان همچون دست‌های یک پیکر، تجلی‌بخش اسلام و نیز فرزندان یک پدر؛ یعنی پیامبر (ص) می‌باشند.

این آموزه قرآنی و روایی که اصل و اساس منویات امام خمینی(ره) و هم چنین مطالبات و سیاست‌های راهبردی مقام معظم رهبری است، در صورتی محقق می گردد که رابطه همدلانه میان پیروان مذاهب اسلامی وجود داشته باشد. در حقیقت اقتدار جامعه اسلامی زمانی به نمایش در می‌آید که پیروان مذاهب اسلامی یکپارچه و با اتحاد از مکتب حیات‌بخش اسلام حمایت کنند و در سایه این یکپارچگی و اتحاد، سلطه بیگانگان و دشمنان اسلام و مسلمین را از سرزمین های اسلامی برچینند.

اتخاذ یک روش منطقی و معقول از طرف مسلمانان در دفاع از اعتقادات مشترکشان ضروری است

آن چه در برابر توطئه‌های استکبار جهانی که در عصر ما یک نظام و سیستم فکری و آکادمیک به‌شمار می‌رود باید انجام شود، آن است که در مبارزه با توطئه‌ها و خنثی کردن نقشه‌های استکباری، اتخاذ یک روش منطقی و معقول از طرف مسلمانان در دفاع از اعتقادات مشترکشان ضروری است و در اینجاست که تقریب معنای خاصی پیدا می‌کند.

وجوه مشترک میان پیروان مذاهب اسلامی به‌صورت فراوان مشاهده می‌شود. لذا مسلمانان از جانب قرآن ماموریت دارند که به حبل الهی تمسک جویند و تنها از این طریق است که امت واحده اسلامی هویت خود را پیدا خواهد کرد و اجازه عربده کشی به قدرت‌های بزرگ استعماری نخواهد داد.

موضوع فلسطین مهمترین مساله حال حاضر جهان اسلام

بی شک مهمترین مساله حال حاضر جهان اسلام موضوع فلسطین است و کشورهای اسلامی در قبال این موضوع مهم و حیاتی و ظلمی که به مردم فلسطین وارد می شود مسئولیت دارند. شایان ذکر است، این جنایت ها علیه مردم مظلوم فلسطین در زمانی در حال وقوع است که برخی از کشورهای عربی منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی همراه و همزبان شده­اند. لذا یکی از شاخصه های مهم سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی، موضوع قدس است و این خود می تواند نقش کلیدی در گفتمان سازی بین مسلمانان ایفا کند و از طرفی می تواند به عنوان یک امر مهم در جهان اسلام و به عنوان یک مساله ای که درد و دغدغه مشترک تمام مذاهب اسلامی است، انسجام و اتحاد مسلمانان را در مقابله با صهیونیزم بین الملل به دنبال داشته باشد. در عین حال امروز مواجه هستیم با صهیونیزم بین الملل و کنفرانس وحدت اسلامی نماد مبارزه و مقابله با طرح ها و توطئه ها استکبار جهانی است.

رسالت و ماموریت خطیر مسلمانان به ویژه علما در قبال قدس شریف

بدیهی است، مردم فلسطین حق بازگشت به سرزمین خود را دارند و انتقال سفارت آمریکای جنایتکار به قدس شریف بی اعتنایی به حقوق حقه مردم فلسطین و دهن کجی به مسلمانان و تجاوز به حقوق مسلّم فلسطینیان و خلاف مقررات و موازین بین المللی و شورای امنیت و برخلاف اخلاق و رفتارهای انسانی به شمار می رود. البته بر همگان مبرهن است که ما رژیم غاصب اسرائیل را نامشروع می دانیم. از اینرو، سفارتخانه ای مشروعیت ندارد تا بخواهد به قدس عزیز منتقل شود. کنفرانس وحدت اسلامی در واقع نمادی از نفرت و انزجار مسلمانان به ویژه علما که در این برهه حساس، رسالت و ماموریت خطیری بر دوش دارند در برابر رژیم غاصب اسرائیل است.

امیدواریم اینگونه اقدامات باعث بصیرت و بیداری بیش از پیش عموم مسلمانان به ویژه نسل جوان مسلمان در اقصی نقاط جهان گردد و شرایطی که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی «مسلمانان نماز جمعه و جماعات را در قدس شریف خواهند خواند»، مهیا گردد.

۱٫ حجرات: ۱۰

۲٫ الکافی ، ج۱، ص۴۰۴.

۳٫ فیض القدیر ، ج۵، ص۵۱۴.

همچنین ببینید

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز به مناسبت روز جهانی قدس

بسم الله قاصم الجبارین «همان طور که شب قدر را تا صبح به بیداری می‌گذارنیم ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*